Kombi Nedir ?

Kombi Nedir ?

Kombi kelime anlamı olan kombineden gelmektedir. Kombin, uyum, ikili uyum. Teknik anlamda daha da açmak gerekirse sıcak su ve ısınma ihtiyacının tek bir cihaz ile giderilmesi olarak tanımlanabilir. Doğalgaz, LPG, CNG, Pran Bütan gaz karışımlarından elde edilen ısı enerjisini gerekli kombi yani gaz yanan ısıtıcı cihaz ile ısının dönüşüm cihazları ile suyun ısıtılmasına yarayan bir makinedir.

Kombi genel anlamda, ilk akla gelen kalorifer yani ısınma ihtiyacının giderilmesi maksadıyla kullanılan duvar tipi cihazlardır.

Kombi Nasıl Çalışır ?

Kombi su,elektrik,gaz ve havanın uyumu ile çalışan komplike bir cihazdır. Isı enerjisi gaz ile sağlanır. Elektriksel ve elektronik cihazların çalışması şebeke gerilimi olan 220 volt ile ve ısıtıcı cihaz içi ve peteklerde dolaşan sıvı su olması bununla beraber ateşin daha doğrusu gazın yanması için gerekli olan havanın bir uyum içerisinde bulunmasından sonra gaz yakıcı cihazın çalışması önce kendini ısıtıp daha sonra dış ortamın ısısının değişim cihazları olan petekler vasıtasıyla ortamın ısı derecesi yükselmeye başlayacaktır.